Yaşadığımız Kapalı Mekanların Havasını Temizlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Detaylı Temizlik Yaptırmak İçin En İyi Temizlik Firmalarından Fiyat Teklifi Alın

TEMİZ HAVANIN İLK ADIMI: HAVALANDIRMA

İç ortam hava kirliliğinin engellenmesinde en önemli konu, toplumsal bilincin arttırılmasıdır. Bunun yanında iç ortam hava kalitesi standartlarının oluşturulması da önemli bir basamaktır. Alınabilecek önlemlerin başında ise iyi havalandırma geliyor. Havalandırma kötü ise duman ve kirli hava solunuyor demektir. Bu durum aynı zamanda nemin de içeride kalmasıdır; böylece rutubet ve küflenme de söz konusu olur. Bu sebepten mekanların sıkça havalandırılmasına özen göstermek gerekir.

 


YATAK ODANIZI TIKA BASA EŞYA DOLDURMAYIN

İyi bir havalandırma için ev temiz ve tozsuz tutulmalı. Toz akarları için özellikle yatak odasında az eşya bulundurulması, toz tutan eşya kullanılmaması, uygun temizlik ve havalandırma önemlidir. Ev tozu akarları özellikle 25 derece ve yüzde 75 nem oranlarında ürerler. Bu  yüzden ortam gereksiz ısıtılmamalı. Evde beslenen özellikle tüylü hayvanlara kurallarına uygun şekilde bakılmalı.

 

 


KÜFLÜ DUVARLARI SİRKEYLE TEMİZLEYİN

Alerjik yakınmalara yol açabilen küfü önlemek için havalandırmanın iyileştirilmesi, rutubetin azaltılması gerekir. Küflü duvarlar için su, sabun, sirke gibi evde bulunan basit maddelerden küf temizleyiciler yapılabilir.


HAŞEREYE KARŞI ÇATLAKLARI KAPATIN

Haşerelerle mücadelede en iyi önlem, onları cezbeden şartların ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü bunları önlemeye dönük kimyasal maddeler de çoğunlukla zehirlidir. Gıda kırıntıları, ekmek parçaları ve diğer atıklar düzenli olarak temizlenmeli. Yemek hazırlanan ve yenen yerler temiz ve kuru tutulmalı. Gıdalar sıkıca kapalı kaplarda saklanmalı. Su kaçıran musluklar onarılmalı, lavabolar kuru tutulmalı. Evdeki çöpler kapalı tutulmalı ve bekletilmeden uygun yere atılmalı. Duvar, zemin ve tavanlardaki çatlaklar kapatılmalı.

EVİNİZİ YEMEK SODAYISLA TEMİZLEYİN

Zehirli kimyasal maddeler içeren birçok temizlik ürünü hasta eder. Bu tip ürünler soluma, yutma veya deriye temas ile zehirleyebilir. Etkileri hemen veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Özellikle küçük, kapalı, havasız yerlerde ağız burun gözler korunmalı. Sıvı sabun, sıcak su, yemek sodası (karbonat), sirke gibi daha az zehirli temizleme yöntemlerinin bulunabileceği unutulmamalı. Sulu veya dışarı hiç toz sızdırmayan elektrik süpürgeleri tercih edilmeli.

 

MUTFAKTA KAPIYI KAPALI PENCEREYİ AÇIK BIRAKIN

Havalandırmanın arttırılması için pencereler yeterli büyüklükte olmalı, gerekirse aspiratör, klima gibi daha teknik önlemler alınmalı. Yemek pişirirken mutfak havalandırılmalı; mutfak kapısı kapalı ve cam açık olmalı.

En İyi Temizlikçilerden Fiyat Teklifi Alın

Yukarı Çık